kiirelt ja rõõmsalt

Ega pikka juttu seekord ei tulegi: vahepeal toimus väga tore Berdi 22 ja siis saigi tulla Tartusse, kust ei plaani läände päris pikalt minna. Mõte selles, et Tartus pole wifi luksust ja paratamatult ei saa päevad läbi Netflixi vahtida, mis Haapsalus kindlasti juhtuks ja mis vist veeeeiiidi raskendaks bakaeksamiks õppimist.. ainult veidi.

Aa ja kursaõdedega sai NAIIVis  muusikaviktoriinil ka käidud – minu jaoks esimene ja no mis jama see oli, ehk mõni teinekord sinna sattudes on väljavalitud lood vähe paremad ja mitmekülgsemad. Igastahes, viskan nüüd mõned pildid ka mis vahepeal tehtud seeya.

R x

English: Long story short: I’m back in Tartu and right now it seems like a long stay. Bert celebrated his 22nd birthday last weekend in Haapsalu and after spending a few days there, I came to Tartu. It is just easier to study for my bachelor’s exam here than home, ’cause here I don’t have free wifi and it is harder to binge on Netflix all day long. 

Oh and we went to NAIIV with our course mates and it sucked – it was my first time and as I’d heard, the previous times had been much more fun, the music just sucked this time. That’s it, I’ll just add some pictures and see ya soon!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s